Pro Kysuce je charakteristická, zachovaná příroda, romantika hor s nečekanými výhledy na idylická údolí, rozsáhlé lesy bohaté na zvěř a lesní plody. Horská políčka, louky, pastviny, malé skupinky dřevěných domků a samoty dodávají zemi kopaničářský ráz.

Díky bohatství lesů oblast Kysuc poskytuje různorodé možnosti odpočinku a rekreace. Krásu země umocňuje chráněná krajinná oblast Kysuce, kterou tvoří dvě samostatné krajinné části Javorníky a Kysucké Beskydy. Chrání se zde neobyčejně zachována flóra a fauna.

Návštěvník se může seznámit s atraktivním Korňanským ropným pramenem a může ochutnat několik minerálních vod. Na území města Čadca se nacházejí zajímavé prameny – Vojtovský pramen (charakteristický pravidelnými výrony metanu) a Bukovský pramen (siřičitý).

Nejkrásnějšími místy v Javorníkách, Turzovské vrchovině, Kysuckých Beskydech i Kysucké vrchovině vedou turistické značkované trasy umožňující pěší túry na vyhlídkové vrcholky.

Mezi vzácnější rostliny patří plavuně, žebrovka různolistá, hořec luskáčovitý, oměj tuhá, kapradina – pérovník pštrosí, které dokáží na Kysuckých loukách rozkvést barevnou krásou. Ze živočichů je zastoupen jelen, srnec, jezevec, divočák, přechodně vlk a občas medvěd a rys.

V oblasti jsou velmi dobré podmínky pro zimní turistiku a sjezdové lyžování. Vrchy mají ideální terén na běžecké lyžování. Sjezdové svahy jsou především v největším lyžařském středisku Kysuc na Velké Rači.

Lidová architektura a folklór se zachovaly ve více obcích Kysuc. Ve Vychylovce, v údolí Chmúrovho potoka je Muzeum kysucké vesnice, jehož součástí je i lesní úvraťová železnice. V kopaničářské osadě Nová Bystrica je zachovaná lidová architektura. Známou akcí v regionu je folklorní festival Beskydské slavnosti v Turzovce.